Fiat Panda I 4×4 – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat Panda pierwszej generacji to miejski samochód osobowy, produkowany w latach 1980-2003. Bliźniaczym modelem był SEAT Marbella. W 1984 przeprowadzono facelifting modelu, obejmujący m.in. zmianę pasa przedniego, elementów wnętrza czy bocznych szyb. W 1991 przeprowadzono kolejny facelifting. Panda oferowana była jako trzydrzwiowy hatchback oraz trzydrzwiowy van z nadbudówką z tworzywa sztucznego. Samochód dostępny był z silnikami benzynowymi o mocy od 30 do 54 KM oraz z 36-konnym dieslem. Skrzynia biegów była manualna lub automatyczna (bezstopniowa), a napęd przekazywany był na przednią bądź obie osie.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez DeAgostini we włoskiej serii modeli „Carabinieri„. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *