Citroën Type H – Préfecture de police de Paris (Francja)

Citroën Type H to samochód dostawczy produkowany w latach 1947-1981. Model nie miał swojego poprzednika – powstał tuż po wojnie, w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na cywilne, nieduże i zwinne ciężarówki o średnim tonażu. Pomimo swojej nietypowej „urody” był bardo udanym i chętnie kupowanym samochodem. Najlepszym na to dowodem jest długość okresu produkcji i liczba 473 289 wyprodukowanych egzemplarzy. W gamie modelowej Citroëna zastąpił go dopiero model C25. Samochód dostępny był z silnikami benzynowymi o mocy od 34 do 48 KM oraz z jednostkami diesla o mocy od 41 do 57 KM.

Préfecture de police de Paris (Prefektura Policji w Paryżu) to francuska formacja policyjna podległa pod tamtejsze MSW, pełniąca rolę koordynacyjną wobec sił bezpieczeństwa na terenie Paryża oraz podmiejskich gmin Hauts-de -Sine, Seine-Saint-Denis i Val-de-Marne. W celu utrzymania porządku publicznego, formacja ściśle współpracuje z Police Nationale i Gendarmerie Nationale, do zdarzeń dysponując własne siły i środki, bądź korzystając z pomocy pozostałych dwóch służb. Ponadto Prefektura pełni rolę policji sądowej oraz ruchu drogowego. Siedziba formacji kilkakrotnie padała celem ataków terrorystycznych – ostatni raz w październiku 2019, kiedy to uzbrojony napastnik zabił w jej wnętrzu cztery osoby.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Norev i wydana we francuskiej serii wydawnictwa Hachette „Police et Gendarmerie” jako numer 45. Model posiada otwierane drzwi boczne i tylne. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *