Krupp Tiger L100/Metz – Berliner Feuerwehr (Niemcy)

Krupp Tiger to potężny, ciężki samochód ciężarowy, produkowany od roku 1959 jako następca modelu Titan. Samochód wyposażony był w dwusuwowy, wysokoprężny silnik o mocy 185 KM. Ze względu na swoje ogromne gabaryty samochód był idealny jako podwozie do wysokich drabin pożarniczych.

Metz to niemiecka firma produkująca zabudowy pożarnicze, istniejąca w latach 1842-1998. Główna siedziba firmy mieściła się w Karlsruhe. Spółka została zakupiona przez firmę Rosenbauer.

Berliner Feuerwehr to zawodowa formacja straży pożarnej działająca w stolicy Niemiec – Berlinie. Aktualnie zatrudnia ona ok. 3900 pracowników, służących w 35 jednostkach na terenie miasta. Formacja jest aktywnie wspierana przez 59 jednostek ochotniczej straży pożarnej, w których działa ok. 1500 strażaków. W latach 1946-1990 formacja posiadała dwa oddzielne zarządy – na terenie Berlina Wschodniego i Zachodniego. Berliner Feuerwehr jest największą formacją straży pożarnej na terenie Niemiec.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez Hachette we francuskiej serii modeli „Camions et Véhicules de Sapeurs Pompiers” jako numer 66. Model wyposażony jest w pięcioodcinkową, obrotową drabinę pożarniczą. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne. W mojej kolekcji model znalazł się dzięki Szymonowi z Muzeum 1:43, za co serdecznie dziękuję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *