Renault 8 Gordini – Policía Nacional (Hiszpania)

Renault 8 to niewielki samochód osobowy produkowany w latach 1962-1973. Ten czterodrzwiowy sedan początkowo zasilany był benzynowym silnikiem o mocy 43, a następnie 49 KM. Wersja usportowiona Gordini pod maską posiadała silnik o mocy zwiększonej do 89 KM. Skrzynia biegów była manualna, a napęd przekazywany był na koła tylne. Bezpośrednim następcą Renault 8 stanowił model o pokrewnej konstrukcji – Renault 10, który w latach 1965-1971 był równolegle produkowany.

Policía Nacional (obecna nazwa Cuerpo Nacional de Policía) to narodowa policja Hiszpanii. Wraz z Guardia Civil tworzy siły i środki bezpieczeństwa państwa (Fuerzas y cuerpos de seguridad del Estado). Zasadniczo formacja odpowiada na terenie całego kraju za prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw i wykroczeń, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, walkę z terroryzmem oraz inne sprawy dotyczące porządku publicznego i imigracji. W niektórych jednak regionach Hiszpanii rola policji narodowej jest mniejsza, z uwagi na posiadanie przez nie własnych sił policyjnych (np. Ertzaintza w Kraju Basków, Mossos d’Esquadra w Katalonii lub Policia Foral w Nawarze). Obecnie hiszpańska policja liczy około 65000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Mondo Motors. Model nie posiada otwieranych elementów. Mój egzemplarz przeszedł niewielką waloryzację w postaci pomalowania odbłyśników reflektorów, dołożenia kalkomanii (znaczka Renault, Gordini i napisu na klapie) oraz tablic rejestracyjnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *