Fiat 615 – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat 615 to lekki samochód ciężarowy, produkowany w latach 1951-1965. Auto oferowane było w trzech wersjach silnikowych – początkowo z benzynową, 39-konną jednostką, a następnie z dieslami o mocy 40 (615N) i 51 KM (615N1). Samochód oferowany był w wielu wariantach nadwoziowych – jako podwozie do zabudowy, samochód ciężarowy z burtami czy autobus.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Został w niej wydany jako numer 65. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”, jednak wydawca u nas ograniczył się jedynie do 46 numerów, wskutek czego wiele ciekawych modeli nie było u nas oficjalnie dostępnych. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, włoskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *