Mercedes-Benz 230E (W123) – Polizei (Niemcy)

Mercedes-Benz W123, czyli popularna „beczka”, to samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany w latach 1975-1986. W 1982 model przeszedł facelifting. Auto oferowane było jako czterodrzwiowy sedan w dwóch wariantach długości (W123 i W123 Long), pięciodrzwiowe kombi (S123T) oraz dwudrzwiowe coupe (C123). Samochód dostępny był z benzynowymi jednostkami napędowymi o mocy od 94 do 185 KM oraz z silnikami diesla o mocy od 55 do 125 KM. Skrzynia biegów mogła być manualna lub automatyczna, a napęd przenoszony był na koła tylne. Następcą „beczki” został model W124, popularnie nazywany „baleronem”.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:34, wyprodukowana przez firmę Welly. Model posiada otwierane drzwi. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *