Fiat Ducato I – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat Ducato pierwszej generacji to samochód osobowo-dostawczy produkowany w latach 1981-1994. Dostępny był on w czterech wariantach ładowności (Ducato 10 – 1000 kg, Ducato 13 – 1300 kg, Ducato 14 – 1400 kg oraz Ducato Maxi 18 – 1800 kg). Oferowano również skróconą wersję nadwoziową jako model Talento. Ducato pierwszej generacji dostępne było z silnikami benzynowymi o mocy od 69 do 84 KM oraz z jednostkami diesla o mocy od 69 do 95 KM. Skrzynia biegów była pięciobiegowa, manualna, a napęd przenoszony był na przednią bądź obie osie.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez firmę DeAgostini we włoskiej serii modeli Carabinieri. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, włoskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *