Opel Blitz – Polizei (Niemcy)

Opel Blitz to rodzina lekkich i średnich samochodów ciężarowych, produkowanych w czterech generacjach w latach 1930-1973. Podczas drugiej wojny światowej model ten stanowił podstawową ciężarówkę wojsk niemieckich – na jego podwoziu montowano stanowiska karabinowe i działka przeciwlotnicze, przewożono nim żołnierzy, służył jako sanitarka, kuchnia polowa, pojazd łączności czy zaopatrzenia. Auto produkowane było w dwóch odmianach – mniejszej o ładowności 1,5 t i większej o ładowności 3 t. Na bazie Blitza wytwarzano również w latach 1939-1944 autobus, który mógł przewieźć 29 pasażerów.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Premium ClassiXXs. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *