Iveco 120-25/Magirus – Sapeurs-pompiers du département du Rhône et de la métropole de Lyon (Francja)

Iveco 120-25/Magirus to specjalny pojazd pożarniczy, wyposażony w drabinę o maksymalnej wysokości 30 m. Jest to pierwsza niskopodwoziowa drabina Magirusa. Zabieg zastosowania kabiny umieszczonej na przednim zwisie pozwolił na ograniczenie wysokości całkowitej pojazdu (2850 mm) w pozycji transportowej, co umożliwiało przejazd przez bramy budynków. Na podeście za kabiną umieszczono czteroprzęsłową drabinę o konstrukcji metalowej i napędzie hydraulicznym. Drabina miała możliwość montowania kosza ratowniczego oraz charakteryzowała się bezzapadkową blokadą przęseł. Tablica sterownicza mechanizmu podnoszenia wbudowana została w obudowę ramy podnoszącej. Po obu stronach poniżej zabudowy podestu znajdowały się skrytki na sprzęt zamykane drzwiami żaluzjowymi. W celu zapewnienia stateczności podczas pracy drabiny, w podwoziu umieszczono 4 podpory stabilizujące rozkładane hydraulicznie. Pojazd wyposażony jest w silnik Iveco o mocy 256 KM. Skrzynia biegów jest automatyczna. Maksymalna prędkość wynosi 90 km/h.

Sapeurs-pompiers du département du Rhône et de la métropole de Lyon (SDMIS) to formacja zawodowej straży pożarnej we francuskim departamencie Rhône (Rodan) oraz na terenie miasta i metropolii Lyon. Formacja ta odpowiedzialna jest za standardowe zadania straży pożarnej, do których należy nie tylko gaszenie pożarów, ale również ratownictwo wodne, wysokościowe, chemiczne, pomoc ofiarom wypadków, poszukiwanie osób zaginionych, profilaktyka przeciwpożarowa, sprawdzanie bezpieczeństwa pożarowego obiektów itp. Podobnie jak każdy SDIS we Francji, również ta formacja posiada numer identyfikacyjny – w tym przypadku jest to 69.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez Hachette we francuskiej serii modeli „Camions et Véhicules de Sapeurs Pompiers” jako numer 70. Model wyposażony jest w czteroodcinkową, rozsuwaną drabinę pożarniczą. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *