Łada 2101 „Żiguli” – Militsiya (ZSRR)

Łada 2101 „Żiguli” to samochód osobowy klasy kompakt produkowany w latach 1970-1988. Samochód był licencyjną odmianą Fiata 124. Żiguli dostępne było z benzynowymi silnikami o mocy od 58 do 64 KM. Skrzynia biegów była manualna, czterobiegowa, natomiast napęd przenoszony był na tylne koła. Modelami pokrewnymi 2101 były modele 2102 (kombi) oraz 2103 – tzw. wersja luksusowa. Następcą modelu został model 2105.

Militsiya (milicja) była formacją działającą w ZSRR, republikach radzieckich oraz następnie w Rosji od 1917 do 2011, kiedy to została przekształcona w policję (Politsiya). Zasadniczo milicja podzielona była na wydział bezpieczeństwa publicznego i wydział kryminalny, ale istniały w niej także wydziały specjalistyczne, takie jak służba ruchu drogowego (STSI, wcześniej GAI i ORUD) czy służba specjalna (OMSN i OMON). W Kazaniu i Moskwie istniały ponadto wydziały zajmujące się ekologią i ochroną środowiska.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez firmę DeAgostini w rosyjskiej serii modeli „Автолегенды СССР” (Autolegendy ZSRR) jako numer 5. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *