Peugeot 505 GTi Danielson – Police Nationale (Francja)

Peugeot 505 to samochód osobowy klasy średniej-wyższej, produkowany w latach 1979-1992. W 1985 model został poddany faceliftingowi. Samochód oferowany był jako czterodrzwiowy sedan oraz pięciomiejscowe kombi (to z kolei było dostępne w wersji pięcio- i ośmioosobowej). Samochód dostępny był z benzynowymi jednostkami napędowymi o mocy od 82 do 160 KM oraz z silnikami diesla o mocy od 70 do 110 KM. Do najmocniejszego z silników benzynowych firma Danielson, za pośrednictwem sieci dealerskiej Peugeota, oferowała zestaw PTS (Peugeot-Talbot-Smart) wzmacniający moc silnika do 200 KM. Wymagał on jednak specyficznej regulacji jednostki, która sprawiała problemy w późniejszych naprawach ze względu na brak powtarzalności pracy mechaników.

Police Nationale jest jedną z trzech formacji policyjnych funkcjonujących we Francji. W odróżnieniu od Police Municipale podlegającej pod burmistrzów gmin oraz Gendarmerie Nationale będącej częścią francuskich sił zbrojnych, Police Nationale podlega pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Francuskiej. Police Nationale działa głównie w dużych miastach kraju. Ponad 80% jej struktur stanowi służba patrolowa (Direction centrale de la sécurité publique, departament bezpieczeństwa publicznego). Funkcjonariusze tej formacji zajmują się ponadto m.in. prowadzeniem dochodzeń kryminalnych, kontrolą ruchu drogowego, kontrolą tożsamości osób, walką z terroryzmem, walką z przestępczością zorganizowaną oraz ochroną ważnych osób w państwie. Police Nationale liczy około 146000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez firmę Atlas w serii modeli Police Cars. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, francuskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *