Škoda 1203 – Požární ochrana (Czechosłowacja)

Škoda 1203/TAZ 1500 to produkowany w latach 1968-1999 samochód dostawczo-osobowy. Auto było dostępne jako furgon, mikrobus, van, ambulans oraz z nadwoziem skrzyniowym. Škoda 1203 oferowana była z benzynowymi silnikami 1,2 oraz 1,4 l, o mocy odpowiednio 51 i 57 KM. Skrzynia biegów była manualna, cztero- lub pięciobiegowa, a napęd przenoszony był na tylną oś.

Požární ochrana (PO), napis widoczny na prezentowanym modelu, był malowany na samochodach należących do jednostek straży pożarnej w Czechosłowacji aż do jej rozpadu w 1993. Straż pożarna w powojennej Czechosłowacji rozwijała się dość dynamicznie (na ile oczywiście pozwalały ówczesne realia) – otworzono szkołę pożarniczą we Frydku-Mistku, wprowadzono nowe przepisy przeciwpożarowe, które następnie znowelizowano, czyniąc ze straży również służbę niosącą pomoc w zakresie ratownictwa technicznego. Już w latach siedemdziesiątych oprócz pożarów, czechosłowacka straż podejmowała także liczne interwencje w wypadkach drogowych, klęskach żywiołowych lub interwencje o charakterze pomocniczym, takie jak usuwanie różnych przeszkód, ratowanie ludzi itp. Pod koniec istnienia Czechosłowacji zaczęto wprowadzać także zintegrowany system ratunkowy, który ostatecznie wprowadzono już w oddzielnych państwach w 1995.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Abrex. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, czechosłowackie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *