Peugeot 404 – Police Nationale (Francja)

Peugeot 404 to samochód osobowy klasy średniej produkowany w latach 1960 – 1988. Samochód dostępny był w różnych wersjach nadwoziowych – sedan, kombi, pickup, kabriolet oraz coupe. Auto oferowane było z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 oraz z jednostką diesla o pojemności 1,9 litra. Skrzynia biegów była manualna, bądź – opcjonalnie – automatyczna. Napęd przenoszony był na tylną oś. We Francji produkcję 404 zakończono w roku 1975, ale ze względu na jego popularność w krajach rozwijających się, był on produkowany za granicą na francuskiej licencji aż do roku 1988.

Police Nationale jest jedną z trzech formacji policyjnych funkcjonujących we Francji. W odróżnieniu od Police Municipale podlegającej pod burmistrzów gmin oraz Gendarmerie Nationale będącej częścią francuskich sił zbrojnych, Police Nationale podlega pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Francuskiej. Police Nationale działa głównie w dużych miastach kraju. Ponad 80% jej struktur stanowi służba patrolowa (Direction centrale de la sécurité publique, departament bezpieczeństwa publicznego). Funkcjonariusze tej formacji zajmują się ponadto m.in. prowadzeniem dochodzeń kryminalnych, kontrolą ruchu drogowego, kontrolą tożsamości osób, walką z terroryzmem, walką z przestępczością zorganizowaną oraz ochroną ważnych osób w państwie. Police Nationale liczy około 146000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Dinky Toys. Do miniatury producent dodaje znak drogowy „zakaz ruchu rowerów”. Model posiada otwieraną klapę bagażnika. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, francuskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *