Volvo V70 – Poliisi (Finlandia)

Volvo V70 drugiej generacji to samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany w latach 2000-2007. Samochód został zbudowany na płycie podłogowej, która posłużyła także do stworzenia wersji sedan – modelu S80, będącego następcą modelu S70. Samochód dostępny był z jedenastoma silnikami benzynowymi (o mocy od 140 do 300 KM), sześcioma jednostkami diesla (o mocy od 126 do 185 KM) oraz dwoma jednostkami zasilanymi gazami CNG i LPG (obie 140-konne).

Poliisi, czyli fińska policja, podlega pod MSW Finlandii i jest podstawową formacją policyjną w tym kraju. Dzieli się ona na Krajową Radę Policji (Poliisihallitus), dwa krajowe i jedenaście lokalnych departamentów policji. Zadaniem każdego departamentu policji jest utrzymywanie porządku prawnego, zapobieganie przestępczości, prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw oraz innych zdarzeń zagrażających porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu, prowadzenie kontroli i nadzór nad ruchem drogowym oraz promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także wykonywanie wszystkich innych obowiązków przewidzianych przez prawo lub w inny sposób przydzielonych policji w rejonie operacyjnym danego departamentu. Lokalne wydziały policji dzielą się na umundurowaną policję patrolową (järjestyspoliisi) i policję śledczą (rikospoliisi). Lokalna policja wydaje również licencje, dokumenty i zezwolenia, takie jak licencje na broń, krajowe dowody tożsamości i paszporty, a ponadto egzekwuje decyzje imigracyjne wydane przez fińską służbę imigracyjną. Lokalna policja musi być również powiadomiana o organizacji wydarzeń publicznych, które mogą znacząco wpłynąć na lokalne bezpieczeństwo publiczne i ruch uliczny. Główna siedziba fińskiej policji znajduje się w Helsinkach.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Amercom. Mój egzemplarz został poddany niewielkiej waloryzacji w postaci pomalowania odbłyśników reflektorów oraz dołożenia kalkomanii z oznaczeniem modelu i własnoręcznie wykonanych tablic rejestracyjnych. Model posiada otwierane drzwi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *