Tatra 148 – Veřejná bezpečnost (Czechosłowacja)

Tatra 148 to duży samochód ciężarowy, produkowany w latach 1969-1982. Auto było produkowane w licznych wersjach nadwoziowych (w tym specjalistycznych: wojskowych i strażackich – zabudowy m.in. firmy Karosa) na podwoziach 4×4 i 6×6. Samochód eksportowany był do wielu krajów socjalistycznych. Samochód zasilany był wysokoprężną jednostką typu V8 o mocy 199 KM. Następcą modelu została Tatra 815.

Veřejná bezpečnost (w skrócie VB) była formacją de facto pełniącą obowiązki policji w komunistycznej Czechosłowacji. VB była częścią Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego (SNB, Sbor národní bezpečnosti). Do jej zadań należała ochrona życia i zdrowia obywateli Czechosłowacji, prowadzenie dochodzeń karnych, ochrona bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp. Po rozpadzie Czechosłowacji Veřejná bezpečnost została przekształcona w Policję Republiki Czeskiej (Policie České republiky, PČR) i Korpus Policji Republiki Słowackiej (Policajný zbor Slovenskej republiky).

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Schuco. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *