Avia 1250 – Fuerzas de Policía Armada (Hiszpania)

Avia serii 1000 to samochód użytkowy produkowany od 1976. Oprócz firmy Avia, samochód był produkowany także przez spółkę Ebro oraz hiszpański oddział Nissana. Avia sprzedawała model pod oznaczeniami 1000, 1250 i 2000, podczas gdy Ebro używało nazw F260, F275, F350 i później Trade. Modele te nieznacznie różniły się od siebie. Wszystkie pojazdy zasilane były wysokoprężnymi jednostkami napędowymi produkcji Perkinsa. Pojazdy o mniejszej ładowności posiadały przedni, natomiast o większej ładowności tylny napęd.

Fuerzas de Policía Armada (FPA) to była hiszpańska formacja policyjna, istniejąca w latach 1939-1978. Formacja została ustanowiona przez reżim frankistowski do egzekwowania represji wobec opozycji. Oprócz obowiązków policji cywilnej, do 1959 pełniła także rolę policji drogowej. FPA słynęła z niezwykłej brutalności, stosowania tortur oraz łamania praw człowieka wobec zatrzymanych osób. Została zastąpiona przez Policía Nacional.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez firmę Salvat. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *