Renault 14 GTL – Préfecture de police de Paris (Francja)

Renault 14 to kompaktowy samochód osobowy, produkowany w latach 1976-1983. Auto oferowane było jako pięciodrzwiowy hatchback. Samochód dostępny był z benzynowymi jednostkami napędowymi o mocy od 59 do 71 KM. Model 14 nie odniósł sukcesu komercyjnego do czego przyczyniła się nieudana kampania promocyjna, w której sugerowano podobieństwo Renault 14 do soczystej gruszki (we Francji prowincjonalnej mianem „gruszek” określa się lokalnych notabli, „jabłkami” nazywa się zaś osoby niezamożne). Zbyt wyraźna aluzja społeczna nie spodobała się jednak klientom. Następcami modelu zostały Renault 9 i Renault 11.

Préfecture de police de Paris (Prefektura Policji w Paryżu) to francuska formacja policyjna podległa pod tamtejsze MSW, pełniąca rolę koordynacyjną wobec sił bezpieczeństwa na terenie Paryża oraz podmiejskich gmin Hauts-de -Sine, Seine-Saint-Denis i Val-de-Marne. W celu utrzymania porządku publicznego, formacja ściśle współpracuje z Police Nationale i Gendarmerie Nationale, do zdarzeń dysponując własne siły i środki, bądź korzystając z pomocy pozostałych dwóch służb. Ponadto Prefektura pełni rolę policji sądowej oraz ruchu drogowego. Siedziba formacji kilkakrotnie padała celem ataków terrorystycznych – ostatni raz w październiku 2019, kiedy to uzbrojony napastnik zabił w jej wnętrzu cztery osoby.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Norev. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *