Łada 2104 – Požární ochrana (Czechosłowacja)

Łada 2104 to samochód osobowy segmentu C, produkowany w latach 1984-2012. Samochód jest odmianą kombi sedana Łada 2105, który to z kolei jest rozwinięciem modelu Łada 2101 „Żiguli”. Auto dostępne było z silnikami benzynowymi o mocy od 59 do 76 KM, a także z silnikami diesla o mocy od 50 do 70 KM. Model 2104 był produkowany początkowo przez radzieckie zakłady WAZ, a następnie przez rosyjskie AvtoVAZ, RosLada i IżAwto. Łącznie w tych czterech zakładach wyprodukowano 867 510 sztuk różnych wersji modelu 2104.

Požární ochrana (PO), napis widoczny na prezentowanym modelu, był malowany na samochodach należących do jednostek straży pożarnej w Czechosłowacji aż do jej rozpadu w 1993. Straż pożarna w powojennej Czechosłowacji rozwijała się dość dynamicznie (na ile oczywiście pozwalały ówczesne realia) – otworzono szkołę pożarniczą we Frydku-Mistku, wprowadzono nowe przepisy przeciwpożarowe, które następnie znowelizowano, czyniąc ze straży również służbę niosącą pomoc w zakresie ratownictwa technicznego. Już w latach siedemdziesiątych oprócz pożarów, czechosłowacka straż podejmowała także liczne interwencje w wypadkach drogowych, klęskach żywiołowych lub interwencje o charakterze pomocniczym, takie jak usuwanie różnych przeszkód, ratowanie ludzi itp. Pod koniec istnienia Czechosłowacji zaczęto wprowadzać także zintegrowany system ratunkowy, który ostatecznie wprowadzono już w oddzielnych państwach w 1995.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez czeską firmę Foxtoys. Model nie posiada otwieranych elementów. Dołożyłem do niego własnoręcznie wykonane, czechosłowackie tablice rejestracyjne. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *