Land Rover 1/2 t Lightweight – Royal Air Force Police (Wielka Brytania)

Land Rover 1/2 t Lightweight to wojskowy samochód osobowy, produkowany w latach 1968-1984. Model ten powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie brytyjskich sił zbrojnych na pojazd, który swoją masą i gabarytami umożliwi bezproblemowe przemieszczanie go drogą lotniczą (głównie przez śmigłowce Westland Wessex). Aby to osiągnąć, w stanowiącym bazę Land Roverze 88 Series II opracowano zdejmowany dach wraz ze słupkami, drzwi oraz przednią szybę, które mogły być transportowane oddzielnie. W pojeździe zastosowano także krótsze półosie, co spowodowało zmniejszenie jego szerokości o 100 mm. Łącznie wyprodukowano ponad 37 tysięcy sztuk tego modelu.

Royal Air Force Police (RAFP) jest sekcją policyjną Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (Royal Air Force). Zadaniem formacji jest zapewnienie porządku, dyscypliny i bezpieczeństwa służby w RAF. W tym celu Royal Air Force Police prowadzi nie tylko standardowe działania policyjne, takie jak prowadzenie dochodzeń, wykrywanie i profilaktyka przestępstwa, ale również kontrwywiadowcze, dotyczące cyberprzestępczości, ochrony VIP-ów czy wreszcie zabezpieczania jednostek RAF.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Oxford. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, brytyjskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *