PAZ-3305 – Ministerstvo po delam grazhdanskoy oborony, chrezvychainym situatsiyam i likvidatsii posledstviy stihiynyh bedstviy (Rosja)

PAZ-3305 to wysokopodłogowy autobus miejski klasy midi, produkowany od 1989 do chwili obecnej. Model zastąpił w gamie modelowej fabryki autobusów Pavlovo (Pavlovsky Avtobusny Zavod) PAZ-a 672. Pojazd ten wykorzystywany jest głównie w krajach byłego ZSRR w charakterze marszrutek (taksówek trasowanych) – niewielkich autobusów obsługujących lokalne linie miejskie oraz podmiejskie. Autobusy te wykorzystywane są także przez służby, takie jak policja czy straż pożarna. Podstawowa i pierwotna wersja tego modelu wyposażona była w wysokoprężną jednostkę napędową o mocy 130 KM i napęd na tylne koła. Później do sprzedaży trafiła wersja z podwójnymi drzwiami płatowymi z tym samym silnikiem (PAZ-33051), wersja z napędem na obie osie (PAZ-3306) oraz o przedłużonym nadwoziu (PAZ-4234). Obecnie produkowane (od faceliftingu w 2013) autobusy PAZ są wyposażone w rosyjskie (ZMZ) lub białoruskie (MMZ) silniki wysokoprężne lub benzynowe spełniające normę emisji spalin Euro 3 o mocy 120-140 KM.

Ministerstvo po delam grazhdanskoy oborony, chrezvychainym situatsiyam i likvidatsii posledstviy stihiynyh bedstviy (EMERCOM) to powołane do życia w 1994 rosyjskie ministerstwo będące rozwinięciem Rosyjskiego Korpusu Ratunkowego. Jego zadaniem jest zarządzanie służbą obrony cywilnej oraz służby poszukiwawczo-ratowniczej (SAR) w Federacji Rosyjskiej, koordynacja działań ratowniczych w przypadkach wypadków masowych i katastrof oraz zarządzanie i rozwijanie rosyjskiego systemu zarządzania katastrofami (RDSM). Oprócz tego, EMERCOM prowadzi szereg rozmaitych działań szkoleniowych, nadzoruje zasobami finansowymi przeznaczonymi na likwidację katastrof oraz organizuje i bierze udział w międzynarodowych działaniach na rzecz podnoszenia kompetencji ratowników. Pod EMERCOM podlega także bezpośrednio rosyjska straż pożarna.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez Modimio w rosyjskiej serii modeli „Наши Автобусы” (Nasze Autobusy) jako wydanie specjalne nr. 2. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, rosyjskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *