Borgward Isabella – Polizei (Niemcy)

Borgward Isabella to samochód osobowy klasy średniej, produkowany w latach 1954-1962 (do roku 1957 jako Borgward Hansa 1500). Samochód dostępny był wyłącznie z dwudrzwiowym nadwoziem – jako sedan, kabriolet, kombi, pickup oraz coupe. Planowano wprowadzić do sprzedaży także odmianę czterodrzwiową, jednak poza produkcją dwóch prototypowych egzemplarzy pomysł nie doczekał się realizacji. Podstawowa wersja wyposażona była w benzynowy silnik o mocy 60 KM, w sprzedaży była także mocniejsza wersja TS (75 KM). Skrzynia biegów była czterobiegowa, manualna, a napęd przekazywany był na oś tylną.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Minichamps. Prezentuje on radiowóz służący we Frankfurcie nad Menem. Model nie posiada otwieranych elementów, a jego edycja limitowana jest do 1008 egzemplarzy. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *