Fiat 500 – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat 500 (także Fiat 500 Nuova) to miejski samochód osobowy produkowany w latach 1957-1975. Oferowany był jako dwudrzwiowy hatchback oraz trzydrzwiowe kombi (Giardiniera). 500-tka była dostępna z benzynowymi silnikami typu R2 o mocy od 13,5 do 21 KM. Skrzynia biegów była manualna, a napęd przenoszony był na tylne koła. Łącznie wyprodukowano 3 432 226 egzemplarzy Fiata 500. W 2007 roku Fiat powrócił do tego modelu, tworząc samochód, który stylistycznie nawiązuje do pierwszej generacji. Nowa 500-tka produkowana jest do dziś.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Bburago. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, włoskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *