Jelcz 006/2/Rosenbauer – Ochotnicza Straż Pożarna Roszkowice (Polska)

Jelcz 006/2 był drugim wariantem pożarniczego Jelcz 006, zbudowanym z myślą głównie o zastosowaniach przemysłowych. Pojazd zabudowano na austriackim podwoziu Steyr 1491 z układem jezdnym 6×4. Załogę wozu stanowiły 4 osoby zajmujące miejsca w wydłużonej kabinie 160.22 także produkcji firmy Steyr. Zabudowa pożarnicza podzielona została na trzy moduły. Pierwszy z nich stanowił przedział sprzętowy osłonięty z obu stron nadwozia drzwiami żaluzjowymi. Następnie znajdował się zbiornik na środki gaśnicze, zaś w tylnej ścianie zabudowy posadowiono pulpit sterowniczy autopompy. W samochodzie 006-2 zastosowano polską autopompę A45/8S o wydajności 4500 l/min przy ciśnieniu 8 bar oraz układ wodno-pianowy Rosenbauer z samoczynnym dozownikiem środka pianotwórczego. Pojazd wyposażono w 1 działko stacjonarne DWP-24 o wydajności 2400 l/min i 2 działka przenośne DWP-16 o wydajności 1600 l/min każde. Ostatecznie seryjna produkcja pojazdu nie została podjęta, a jedyny powstały egzemplarz pozostaje w czynnej służbie na stanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Roszkowicach (województwo opolskie, powiat kluczborski) nosząc numery taktyczne 437[O]85.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez DeAgostini w kolekcji „Kultowe ciężarówki z epoki PRL-u” jako numer 49. Mój egzemplarz został poddany niewielkiej waloryzacji w postaci dołożenia kalkomanii z herbem jednostki, tablic rejestracyjnych oraz kalkomanii z logo Rosenbauer na działku dachowym. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *