Volkswagen Beetle – Afghan National Police (Afganistan)

Volkswagen Typ 1, Beetle, Garbus – to samochód osobowy klasy kompakt, produkowany w latach 1938-2003. Łącznie wyprodukowano 21 529 464 egzemplarze modelu (z czego 15 444 858 w Niemczech – w tym 330 251 kabrioletów, a około 3 350 000 w Brazylii). Czyni to Garbusa najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. Samochód ten został zaprojektowany przez Ferdinanda Porsche, na polecenie Adolfa Hitlera, jako „samochód dla ludu” (niem. Volkswagen). Jego cena w przybliżeniu była równa cenie zakupu motocykla. Model przez wiele lat produkcji przechodził rozmaite modyfikacje, zarówno podzespołów mechanicznych, jak i wyglądu, jednak zasadnicza bryła auta i ogólny jego wygląd nigdy nie uległy większym zmianom. Oprócz Niemiec Garbusy produkowane były w Australii, Indonezji, Brazylii, Belgii, Irlandii, Meksyku, Nigerii, Republice Południowej Afryki, Bośni i Hercegowinie, Wenezueli i na Filipinach. Ostatni wyprodukowany Garbus zyskał przydomek El Rey i został przekazany do muzeum Volkswagena w Wolfsburgu.

Afghan National Police (ANP, د افغانستان ملي پولیس) to krajowe siły policyjne Afganistanu, podległe pod tamtejsze MSW. Formacja dzieli się na kilka pod-formacji, takich jak policja autostradowa, graniczna, kryminalna oraz policja lokalna. W ANP służy obecnie około 116000 funkcjonariuszy, rozlokowanych w wielu jednostkach na terenie kraju. Afgańska policja mierzy się z różnymi zarzutami pod jej adresem, takimi jak udział w masakrach na terenie kraju, korupcja, analfabetyzm funkcjonariuszy oraz problem z narkotykami wśród członków formacji. Zdaniem NATO formacja ta działa w sposób „nieudolny”.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Został w niej wydany jako ostatni numer – 80. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”, jednak wydawca u nas ograniczył się jedynie do 46 numerów, wskutek czego wiele ciekawych modeli nie było u nas oficjalnie dostępnych.  Prezentowany Garbus jest jednak dość łatwo osiągalny w naszym kraju, a jego cena oscyluje w okolicach 50 zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *