Pontiac Chieftain – Policía Nacional Revolucionaria de Cuba (Kuba)

Pontiac Chieftain pierwszej generacji to samochód osobowy klasy średniej, produkowany w latach 1949-1954 jako następca modelu Torpedo. Auto oferowane było jako sedan, coupe oraz kombi. Samochód dostępny był z silnikami o mocy od 90 do 106 KM. W 1953 samochód przeszedł facelifting, a dwa lata później do sprzedaży trafiła nowa generacja modelu.

Policía Nacional Revolucionaria de Cuba (PNR) to kubańska formacja policji cywilnej, powstała po dojściu do władzy Fidela Castro. Na początku istnienia część funkcjonariuszy była zamieszana w zbrodnie popełnione podczas Rewolucji Kubańskiej. Obecnie podlega ona pod kubańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Oprócz typowych zadań policji, formacja ta posiada zajmuje się także ochroną kolei (Policía Ferroviaria) oraz miejsc turystycznych (Policía Turística). Częścią PNR jest także wydział ruchu drogowego (Sección de Tránsito).

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”. Model ukazał się w niej jako numer 75. Nie posiada on otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *