RAF-22031 Latvija – Skoraya meditsinskaya pomoshch (ZSRR)

RAF-2203 Latvija to samochód typu van produkowany w latach 1976-1997. Auto dostępne było głównie w wersji mikrobus (wyprodukowano nieliczne sztuki z nadwoziem typu furgon oraz skrzyniowym). Produkowano także wersje specjalne (np. ambulans) posiadające odmienne oznaczenia modelowe. Model 22031 był karetką pogotowia ratunkowego, który oprócz wyposażenia standardowego posiadał sygnalizację świetlną i dźwiękową, dodatkowe reflektory typu „szperacz” z przodu i tyłu nadwozia oraz lampy z czerwonym krzyżem na dachu pojazdu. Oszklenie było identyczne jak w wersji mikrobus, jednak tylna i boczne szyby były mleczne. Samochód oferowany był z benzynowymi silnikami o mocy od 95 do 98 KM oraz czterobiegową, manualną skrzynią biegów. Od roku 1989 produkowano unowocześnioną wersję 22038 ze wzmocnionym nadwoziem. Zastosowano w niej nowy pas przedni ze wspólną plastikową atrapą chłodnicy obejmującą reflektory i kierunkowskazy pod nimi; zmieniono także wystrój wnętrza i zastosowano wyższą, bardziej ergonomiczną deskę przyrządów. Ponadto w modelu zmieniono mocowanie tylnych drzwi na zawiasy zewnętrzne oraz dodano luk wentylacyjny w tylnej części dachu.

W radzieckim pogotowiu ratunkowym (Skoraya meditsinskaya pomoshch) występowały głównie pojazdy oparte na podwoziach cywilnych wersji samochodów produkcji krajowej. Znaczną część „małych” karetek stanowiły ambulanse marki GAZ, choć w służbie były także samochody ZiŁ oraz ZIS. Częste było budowanie karetek na bazie luksusowych, najdroższych modeli samochodów. Jeśli chodzi o mikrobusy, w ZSRR najpopularniejsze były karetki marek RAF, UAZ oraz GAZ. Ponadto, głównie w wojsku, spotkać można było samochody innych producentów, takich jak LuAZ czy Ural.
Karetki pogotowia w ZSRR oznaczano symbolem czerwonego krzyża. Oznakowanie takie było dość nietypowe, ponieważ w innych krajach tym symbolem oznaczano wyłącznie pojazdy organizacji Czerwonego Krzyża. Radzieckie ambulanse początkowo malowane były na beżowo lub biało. Od 1980 dodano czerwony pas przebiegający wzdłuż karoserii.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 61. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *