Ford Ranch Wagon/ACC – Ambulance (USA)

Ford Ranch Wagon to samochód osobowy typu pełnowymiarowe kombi, produkowany w latach 1952-1974. Auto kilkukrotnie przechodziło liftingi. Samochód oferowany był z benzynowymi jednostkami napędowymi typu R6 i V8.

ACC (Automotive Conversion Corporation) była niewielką firmą z amerykańskiego miasta Birmingham (Michigan). Spółka zajmowała się przebudowywaniem samochodów osobowych i dostawczych na pojazdy ratunkowe (ambulanse, pojazdy operacyjne straży pożarnej) oraz karawany pogrzebowe. Konwersja dla pogotowia ratunkowego, nazwana Amblewagon i produkowana w latach 1959-1978, możliwa była do wykonania na pojazdach marek Edsel, Chevrolet, Pontiac, Ford, Mercury, Plymouth, Chrysler i Dodge, a najniższy koszt przebudowy oscylował w okolicach 1000 USD. Tak niska cena i możliwość adaptacji różnych pojazdów sprawiły, iż zwłaszcza mniejsze oddziały pogotowia i straży mogły w końcu pozwolić sobie na własne karetki, zamiast polegać na lokalnych urzędach pogrzebowych w razie wypadków i transportu pacjentów. W konsekwencji zabudowy ACC cieszyły się dużą popularnością i powodzeniem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę WhiteBox. Model prezentuje wersję pojazdu z roku 1964. Nie posiada on otwieranych elementów. Edycja miniatury jest limitowana do 1000 sztuk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *