Dacia Duster I – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Dacia Duster pierwszej generacji to samochód osobowy typu SUV klasy kompaktowej, produkowany w latach 2009-2017. Na niektórych rynkach samochód oferowany był jako Renault Duster, a także, ze zmodyfikowanym pasem przednim, jako Nissan Terrano. Auto dostępne było z manualną bądź automatyczną skrzynią biegów i napędem na przednią lub obie osie. Duster oferowany był z silnikami benzynowymi o mocy od 114 do 125 KM oraz z jednostkami wysokoprężnymi o mocy od 90 do 110 KM. W 2017 zaprezentowana została druga generacja tego popularnego modelu.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Mondo Motors. Model stanowi część zestawu, w skład którego wchodzi również przyczepa z łodzią patrolową – spotyka się go jednak również sprzedawanego oddzielnie. Miniatura nie posiada otwieranych elementów. Do modelu oraz przyczepy dołożyłem własnoręcznie wykonane, włoskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *