Dodge WC54 – United States Navy (USA)

Dodge WC to seria średniej wielkości samochodów ciężarowych, produkowana w latach 1940-1945. Model WC54 to będący jej częścią model zaprojektowany jako wojskowy ambulans, wytwarzany w latach 1942-1944. Głównym przeznaczeniem tych samochodów była służba w armii amerykańskiej, choć nieliczne egzemplarze zabudowano jako wozy radiotelefoniczne należące do United States Army Signal Corps (USASC). Zamknięty korpus z blachy został wykonany przez firmę Wayne Body Works. Samochód miał miejsce dla kierowcy i czterech do siedmiu pacjentów oraz lekarza. Po służbie na wojnie wiele karetek trafiło do różnych krajów, w tym i Polski – w ramach pomocy z UNNRA dostarczono do nas w 1947 kilkanaście tych pojazdów.

United States Navy, czyli marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych to jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez Eaglemoss jako numer EM037 w serii Combat Vehicles. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *