ZSD Nysa 522/Temed – Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego w Kaliszu (Polska)

ZSD Nysa 521/522 to produkowany w latach 1968-1994 samochód dostawczy. Auto produkowane było w wielu wersjach nadwoziowych, m.in. furgon, towos, mikrobus, milicyjnej (konwojowo-wypadowej) sanitarka, kinowóz i izotermicznej. Samochody Nysa 521/522 szybko znalazły zastosowanie w wielu krajowych przedsiębiorstwach i służbach – najwięcej w Milicji Obywatelskiej, ale również np. w Służbie Więziennej. Znaczna część produkowanych „Nysek” była w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku eksportowana do wielu krajów świata – pojazdy te znalazły się m.in. na Węgrzech, w Czechosłowacji, ZSRR, na Kubie, w Kambodży, Korei Północnej, Wietnamie, Republice Federalnej Niemiec, Turcji, Norwegii i Ghanie. Wiele z tych wyeksportowanych egzemplarzy po rozmaitych modyfikacjach jest użytkowane do dziś.

Temed to polska spółka z siedzibą w Zabrzu, specjalizująca się w produkcji aparatury i sprzętu medycznego oraz zabudów pojazdów ratowniczych. Firma została zlikwidowana w 2001.

Prezentowany model to wykonana przeze mnie konwersja miniatury wersji cywilnej, wyprodukowanej przez firmę Welly. Lista prac obejmowała pomalowanie wnętrza, szyb i felg oraz dołożenie lampy sygnalizacyjnej i własnoręcznie wykonanych kalkomanii oraz tablic rejestracyjnych. Model posiada otwierane drzwi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *