Pegaso 3046/10 – Agrupación de Voluntarios de Protección Civil de Concello de Lalín (Hiszpania)

Pegaso 3046/10 to wojskowy samochód ciężarowy średniej wielkości. Został zaprojektowany pod koniec lat 60. w wyniku podpisania przez producenta kontraktu z egipskim ministerstwem obrony na dostarczenie 13000 pojazdów. Oprócz Egiptu, klientem na ten model był także rząd Libii, stąd zyskał on przydomek „Pegaso Kadafiego„. Strona egipska finalnie nie wywiązała się z całości zamówienia, nie płacąc za 2500 egzemplarzy. Pojazdy te pozostały w Hiszpanii i przeszły adaptację na samochody gaśnicze (zabudowy Firmesa, Abencor, Pefipresa i Protec FIRE). Wiele z nich jest nadal w służbie operacyjnej w wielu remizach straży pożarnej, chociaż ich bezpieczeństwo zostało ostatnio zakwestionowane ze względu na brak tylnych kół bliźniaczych, co powoduje niską stabilność pojazdu. Model 3046/10 zasilany był wysokoprężnym silnikiem o mocy 170 KM. Skrzynia biegów była manualna, a napęd przekazywany był na obie osie.

Agrupación de Voluntarios de Protección Civil jest ochotniczą formacją ochrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w Hiszpanii. Formacja jest służbą publiczną, reagującą w przypadkach stanów wyjątkowych, klęsk żywiołowych, katastrof i innych sytuacji awaryjnych. Każdorazowo w ramach swoich działań podlega bezpośrednio służbom takim jak straż pożarna czy policja.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez firmę Salvat w hiszpańskiej kolekcji modeli „Camiones y vehículos de bomberos” jako numer 26. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *