Barkas B1000 – Volkspolizei (Niemiecka Republika Demokratyczna)

Barkas B1000 to samochód dostawczy i mikrobus produkowany w latach 1961-1991 w zakładach IFA w Chemnitz w NRD. Był to jedyny samochód tej klasy produkowany na terenie wschodnich Niemiec. Samochód posiadał przedni napęd i dostępny był z silnikami benzynowymi o mocy 43, 46 i 58 KM. Barkas B1000 dostępny był w różnych wersjach nadwoziowych (m.in. furgon, mikrobus, pick-up, nadwozie do zabudowy). W odróżnieniu od np. ZSRR, ich nabywcami mogły być też osoby prywatne, a mikrobusy mogły nabywać ze zniżką rodziny wielodzietne. Barkasy były spotykane głównie w NRD, jedynie niewielka ich część trafiła na eksport.

Volkspolizei (Policja Ludowa) to wschodnioniemiecka formacja policyjna, istniejąca w latach 1946-1990. Volkspolizei podlegała pod NRD-owskie MSW i w większości zajmowała się sprawami zleconymi jej przez Stasi. Tuż po wojnie była formacją słabo wyszkoloną i dość nieprofesjonalną, jednak z czasem stała się skuteczną organizacją paramilitarną. O pracy funkcjonariuszy opowiadał niemiecki, emitowany również w naszym kraju, serial obyczajowy „Polizeiruf 110” (Telefon 110).

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez firmę Atlas w serii modeli Police Cars. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *