Dodge Monaco – New York State Police (USA)

Dodge Monaco pierwszej generacji jest samochodem osobowym klasy średniej-wyższej, produkowanym w latach 1965-1978. Ten czterodrzwiowy sedan był zasilany silnikami typu R6 oraz V8. Moc była przenoszona na tylną oś. Pojazd wyposażono w trzybiegową automatyczną skrzynię biegów. W latach 1974-1977 Dodge Monaco był jednym z popularniejszych radiowozów amerykańskiej policji (wcześniej korzystano najczęściej z modelu Polara). W czasach eksploatacji tych radiowozów model ten był uważany za najlepiej prowadzącego się sedana dostępnego dla policji. Chwalono go również między innymi za silnik V8, dysponujący mocą 280 KM. Następcami modelu Monaco Były modele Intrepid i St. Regis.

New York State Police (NYSP) jest policją stanową amerykańskiego stanu Nowy Jork. Formacja liczy ponad 5000 funkcjonariuszy. Noszą oni mundury z szarej wełny, z czarnym paskiem u dołu nogawki (symbolizującym poległych funkcjonariuszy). NYSP jest jedną z pięciu formacji policyjnych w USA, których funkcjonariusze nie noszą odznak na mundurach. Mundury New York State Police są palone, kiedy nie nadają się już do użytku. Oprócz typowych zadań policji stanowej związanych z profilaktyką i wykrywaniem przestępstw, NYSP zajmuje się także m.in. ochroną gubernatora Nowego Jorku oraz gubernatora porucznika Nowego Jorku. Funkcjonariusze NYSP obsługują także numer alarmowy 911 na terenie stanu.

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:43 wyprodukowaną przez firmę Auto World (numer katalogowy AWR1150). Jest to model statyczny – nie posiada ani otwieranych, ani ruchomych elementów (łącznie z kołami). Miniaturę wykonano bardzo estetycznie, z dbałością o szczegóły – nie dokonywałem więc w niej żadnych poprawek ani przeróbek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *