Volkswagen Transporter T4 – Policja (Polska)

Volkswagen Transporter czwartej generacji to samochód dostawczo-osobowy produkowany w latach 1990-2003. W polskiej policji radiowozy tego typu zaczęły pojawiać się w 1993, kiedy to poznański oddział Volkswagena rozpoczął montaż wersji specjalnej przeznaczonej dla policji polskiej i niemieckiej, poczty oraz straży pożarnej. Przez wiele lat radiowozy tego typu służyły w jednostkach policji w całym kraju (w sporej części w oddziałach prewencji). Do chwili obecnej na ulicach spotkać można pojazdy z ostatnich dostaw, które miały miejsce w 2001 i 2003.

Prezentowany model pochodzi z włoskiej gazetkowej serii „Auto della Polizia” wydawnictwa Fabbri. Został wyprodukowany przez firmę Hongwell. Jest to miniatura w skali 1:43, posiadająca otwieraną tylną klapę. Niestety, model nie odzwierciedla wersji typowej dla polskiej policji. W naszym kraju policyjne T4 w zdecydowanej większości były w wersji przedłużonej, z dwuskrzydłowymi drzwiami z tyłu zamiast unoszonej klapy. Co prawda, policja w Polsce użytkowała również krótkie T4, w wersji takiej, jak prezentowany model, ale te również posiadały z tyłu dwuskrzydłowe drzwi. Z kolei nieliczne sztuki z podnoszoną klapą (użytkowane m.in. przez policję w Krakowie) były w wersji przedłużonej. Radiowóz o numerze taktycznym Z846 istnieje naprawdę i służy obecnie w Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim – jest to jednak typowa policyjna przedłużona „teczwórka” z podwójnymi drzwiami w tylnej części nadwozia.
Kolejnymi niedoróbkami modelu względem oryginału jest brak numeru taktycznego na dachu oraz dość mocno rzucający się w oczy brak białego głośnika między „kogutami” w przedniej części dachu.
Pomimo powyższych niezgodności model ten cieszy oko w gablocie i zdecydowanie powinien znaleźć się w kolekcji każdego modelarza zainteresowanego tematyką radiowozów policyjnych. Za jego zakupem przemawia również fakt, że jest on łatwo dostępny, a jego ceny oscylują czasem nawet poniżej 100 zł.
Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *