Zastava 750 „Fića” – Milicija SFR Jugoslavije (Jugosławia)

Zastava 750 to licencyjna odmiana samochodu FIAT 600, produkowana przede wszystkim w zakładach w serbskim Kragujevacu w latach 1955-1985. Samochód początkowo produkowany był z silnikiem o pojemności 767 cm³ i mocy 25 KM, co pozwalało na rozpędzenie tego niewielkiego auta do prędkości 110 km/h. Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczęto wprowadzać kolejne, ulepszone wersje – 750SC i 750LC o mocy 30 KM oraz wersję 850 o mocy 32 KM. Przydomek „Fića”, pod którym samochód powszechnie znany jest w Serbii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze i Chorwacji wiąże się z głównym bohaterem komiksu „Borba”, który w pierwszych latach produkcji samochodu drukowany był przez jedną z gazet. Samochód ten w znacznej mierze przyczynił się do zmotoryzowania Jugosławii. Do chwili obecnej łatwo można natknąć się na ten model w krajach takich jak Serbia czy Chorwacja. Auto to było także eksportowane – m.in. w latach 1965-1970 do Polski.

Milicija SFR Jugoslavije (Милиција СФР Југославије) była formacją odpowiedzialną za przestrzeganie prawa w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii. Milicja jugosłowiańska istniała w latach 1944-1992, kiedy to w wyniku rozpadu państwa została wchłonięta przez oddzielne siły policyjne, stworzone w republikach wchodzących w skład SFRJ. Do obowiązków Milicji należało m.in. utrzymanie porządku publicznego i pokoju, ochrona bezpieczeństwa publicznego, prowadzenie dochodzeń w sprawach karnych oraz profilaktyka i wykrywanie przestępstw. Formacja ta była solidnie uzbrojona, m.in. w nowoczesną broń strzelecką oraz wyposażona w najnowocześniejsze środki techniczne. Milicija SFR Jugoslavije w końcowym okresie istnienia liczyła ok. 24000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:43 wyprodukowaną przez firmę Hongwell i wydaną jako Milicja Słowenii. Formacja taka jednak nie istniała – jest to błąd producenta, a model prezentuje wzór radiowozu obowiązujący w całej Jugosławii. Miniatura posiada otwierane drzwi. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice obowiązujące w jugosłowiańskiej milicji.
Model ten jest obecnie bardzo rzadki i trudny do kupienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *