ZSD Nysa 522 KW – Milicja Obywatelska (Polska)

ZSD Nysa 521/522 KW (konwojowo-wypadowa) to milicyjna wersja popularnego zwłaszcza w czasach PRL polskiego samochodu dostawczego Nysa 521/522. Od wersji cywilnej samochód różnił się wieloma detalami. Najbardziej charakterystyczną cechą wersji KW były umieszczone po obu stronach auta przesuwne drzwi, umożliwiające funkcjonariuszom szybkie wyjście z tylnej części wozu. Wersja KW w tylnej części nadwozia posiadała przedział dla zatrzymanych, do którego dostęp był możliwy przez drzwi w tylnej części nadwozia, dodatkowo zabezpieczone zewnętrznym metalowym prętem. Milicyjne Nysy posiadały dodatkowe wyposażenie w postaci sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, lampy typu szperacz”. Samochody posiadały również podwójne zbiorniki paliwa oraz cztery akumulatory. Nysy 521/522 KW po przemianach ustrojowych w Polsce jeszcze przez jakiś czas były wykorzystywane przez policję.

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:43 wydaną przez DeAgostini w numerze specjalnym serii „Kultowe Auta PRL” (numer 61/2010). Miniatura nie posiada otwieranych elementów. W Nysie wymieniłem tablice rejestracyjne na numery prawdziwej milicyjnej Nysy 522 KW (na podst. zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *