UAZ 469 – Voyennaya avtomobil’naya inspektsiya (ZSRR)

UAZ 469 to radziecki i rosyjski samochód terenowy produkowany w latach od roku 1972 do chwili obecnej, z przerwą w latach 2007-2010. Samochód był początkowo zaprojektowany dla wojska, jednak szybko zyskał uznanie także wśród innych służb mundurowych, a potem również osób cywilnych. Uczestniczył w praktycznie każdym konflikcie zbrojnym od 1970 roku – jego wytrzymała konstrukcja powodowała, że sprawdzał się zarówno w śniegach Syberii, jak i piaskach Afryki i Bliskiego Wschodu. Do chwili obecnej ten model jest chętnie wykorzystywany przez wojsko. W 2010 do sprzedaży trafiła jego zmodyfikowana wersja – UAZ Hunter (UAZ 315195), w której wykorzystano inne silniki (m.in. dodano do oferty diesla). Cena nowego samochodu w Polsce wynosi od 40 do 60 tysięcy złotych, zależnie od jego wyposażenia.

Voyennaya avtomobil’naya inspektsiya (Wojskowa Inspekcja Samochodowa, VAI, WAI) to wojskowa formacja radziecka i następnie rosyjska, której zadaniem jest m.in. regulacja ruchu drogowego podczas transportów wojskowych, kontrola bezpieczeństwa ruchu drogowego w jednostkach wojskowych, rejestracja i kontrola techniczna pojazdów wojskowych oraz kontrola i zapewnienie uprawnień kierowców wojskowych. Obecnie formacja podlega pod Żandarmerię Wojskową Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 8. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie wojskowe tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *