Saab 900 – Poliisi (Finlandia)

Saab 900 pierwszej generacji jest samochodem osobowym klasy średniej, produkowanym w latach 1978-1993. Samochód powstał jako następca modelu 99. Do samochodu przylgnęło powiedzenie „Saab 900: Trwały jak Mercedes, bezpieczny jak Volvo i dużo fajniejszy niż BMW„. Auto powstawało w trzech wersjach nadwoziowych – jako hatchback, sedan i kabriolet. Zbudowano łącznie 908 817 aut, w tym 48 888 egzemplarzy wersji cabrio. Saab 900 pierwszej generacji nigdy nie był oficjalnie oferowany w Polsce.

Poliisi, czyli fińska policja, podlega pod MSW Finlandii i jest podstawową formacją policyjną w tym kraju. Dzieli się ona na Krajową Radę Policji (Poliisihallitus), dwa krajowe i jedenaście lokalnych departamentów policji. Zadaniem każdego departamentu policji jest utrzymywanie porządku prawnego, zapobieganie przestępczości, prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw oraz innych zdarzeń zagrażających porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu, prowadzenie kontroli i nadzór nad ruchem drogowym oraz promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także wykonywanie wszystkich innych obowiązków przewidzianych przez prawo lub w inny sposób przydzielonych policji w rejonie operacyjnym danego departamentu. Lokalne wydziały policji dzielą się na umundurowaną policję patrolową (järjestyspoliisi) i policję śledczą (rikospoliisi). Lokalna policja wydaje również licencje, dokumenty i zezwolenia, takie jak licencje na broń, krajowe dowody tożsamości i paszporty, a ponadto egzekwuje decyzje imigracyjne wydane przez fińską służbę imigracyjną. Lokalna policja musi być również powiadomiana o organizacji wydarzeń publicznych, które mogą znacząco wpłynąć na lokalne bezpieczeństwo publiczne i ruch uliczny. Główna siedziba fińskiej policji znajduje się w Helsinkach.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”. Model ukazał się w niej jako numer 72. Nie posiada on otwieranych elementów. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *