BMW 518i – Polizei (Niemcy)

BMW serii 5 drugiej generacji, oznaczonej przez producenta kodem E28, to samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany w latach 1980-1988. Samochód dostępny był jako czterodrzwiowy sedan, z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Napęd przekazywany był na koła tylne. Auto oferowano z silnikami benzynowymi o mocy od 91 do 286 KM oraz z jednostkami diesla o mocy od 86 do 115 KM. Następcą modelu zostało BMW E34.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura wyprodukowana przez firmę IXO i wydana w serii modeli „James Bond 007 Collection” jako numer 66. Miniatura przedstawia radiowóz, który zobaczyć można było w filmie o przygodach Jamesa Bonda „Octopussy” (pol. tytuł „Ośmiorniczka„). Model nie posiada otwieranych elementów, przednie koła są skręcone na stałe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *