ZiŁ-118 „Junost” – Spetsializirovannaya skoraya meditsinskaya pomoshch (ZSRR)

ZiŁ-118 to pojazd z nadwoziem typu mikrobus, powstały z własnej inicjatywy fabryki ZiŁ na bazie limuzyny ZiŁ-111. Auto produkowane było w latach 1962-1994. W pierwszej wersji, nazywanej „Junost” („Młodość”) model wyprodukowano zaledwie w ilości 20 sztuk, co było spowodowane brakiem zainteresowania sowieckiego rządu tymi pojazdami. Nieliczne egzemplarze, zabudowane głównie jako karetki pogotowia, trafiły do radzieckich szpitali. Model zmodernizowano w 1970 – od tej pory produkowany był jako ZiŁ-118K (mikrobus) i ZiŁ-118KS (ambulans). Oba te modele wykorzystywały sześciolitrowe silniki V8 z ciężarówek ZiŁ. Kolejną modernizację model przeszedł w latach 80. Produkcję zakończono w 1994 z całkowitą liczbą zaledwie 86 wyprodukowanych egzemplarzy.

W radzieckim pogotowiu ratunkowym (Skoraya meditsinskaya pomoshch) występowały głównie pojazdy oparte na podwoziach cywilnych wersji samochodów produkcji krajowej. Znaczną część „małych” karetek stanowiły ambulanse marki GAZ, choć w służbie były także samochody ZiŁ oraz ZIS. Częste było budowanie karetek na bazie luksusowych, najdroższych modeli samochodów. Jeśli chodzi o mikrobusy, w ZSRR najpopularniejsze były karetki marek RAF, UAZ oraz GAZ. Ponadto, głównie w wojsku, spotkać można było samochody innych producentów, takich jak LuAZ czy Ural.
Karetki pogotowia w ZSRR oznaczano symbolem czerwonego krzyża. Oznakowanie takie było dość nietypowe, ponieważ w innych krajach tym symbolem oznaczano wyłącznie pojazdy organizacji Czerwonego Krzyża. Radzieckie ambulanse początkowo malowane były na beżowo lub biało. Od 1980 dodano czerwony pas przebiegający wzdłuż karoserii.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 49. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *