Citroën 2CV – Rijkspolitie (Holandia)

Citroën 2CV to niewielki samochód klasy B, produkowany w latach 1949-1990. Przez 41 lat produkcji wyprodukowano 3 868 634 egzemplarzy. 2CV był samochodem maksymalnie uproszczonym, co powodowało, że kierowca i pasażerowie nie mogli liczyć na niemal żadne wyposażenie poprawiające komfort jazdy. Początkowo silnik tego niewielkiego auta miał moc 8 KM, z czasem jednak pojawiały się jego modyfikacje, skutkujące zwiększeniem mocy do 18 KM w latach sześćdziesiątych. Mimo jednak niewielkiej mocy, swojej brzydoty i spartańskiego wnętrza „cytrynka” na dobre wpisała się w historię motoryzacji, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut dwudziestego wieku.

Rijkspolitie (królewska policja narodowa) była formacją policyjną w Holandii, istniejącą w latach 1945-1993. Formacja była podzielona najpierw na 23, a potem na 17 oddziałów regionalnych, z których większość posiadała własne oddziały specjalistyczne – ruchu drogowego, policji kryminalnej itp. Ponadto istniały także ogólnokrajowe wydziały specjalne, takie jak wydział lotniczy, wodny oraz ogólnokrajowy wydział ruchu drogowego. W 1993 formacja została zniesiona i zastąpiona przez Korps landelijke politiediensten.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez Hachette we francuskiej serii modeli Auto Plus Citroën 2CV Collection jako numer 16. Producentem modelu jest firma Eligor. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, holenderskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *