Fiat Nuova 500 – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat 500 (także 500 Nuova) to miejski samochód osobowy, produkowany od 2007. Stylistycznie samochód ma nawiązywać do klasycznego, starego Fiata 500. W 2015 model przeszedł facelifting. Auto oferowane jest jako dwudrzwiowy hatchback oraz dwudrzwiowy kabriolet. 500-tka dostępna jest z benzynowymi silnikami o mocy od 69 do 105 KM oraz z jednostkami diesla o mocy 75 i 95 KM. Produkowane są także odmiany specjalne – usportowiony Abarth 500 (135 KM) oraz elektryczny Fiat 500e (111 KM). Skrzynia biegów może być manualna, półautomatyczna lub automatyczna, a napęd przenoszony jest na przednie koła.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Mondo Motors. Do mojego egzemplarza dołożyłem kalkomanie z logo Fiata oraz własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *