Fiat Grande Punto – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat Punto trzeciej generacji to kompaktowy samochód osobowy produkowany w latach 2005-2018. Auto doczekało się trzech rozwinięć projektu – w latach 2005-2009 produkowano model Grande Punto, w latach 2009-2012 Punto Evo, a w latach 2012-2018 Punto 2012. Grande Punto oferowane było jako trzy- i pięciodrzwiowy hatchback oraz trzydrzwiowy van. Samochód dostępny był z benzynowymi silnikami o mocy od 65 do 120 KM oraz z jednostkami diesla o mocy od 75 do 130 KM. Oferowana była także 70-konna wersja zasilana gazem ziemnym. Skrzynia biegów była manualna lub półautomatyczna, a napęd przenoszony był na przednie koła.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Welly. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, włoskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *