Mercedes-Benz LP 1113/Maheu-Labrosse – Service départemental d’incendie et de secours des Pyrénées Atlantiques (Francja)

Mercedes-Benz L 1113 to samochód ciężarowy średniej wielkości, produkowany w latach 1959-1984. Początkowo model oznaczany był jako L 322, od 1963 przemianowano go na L 1113, przy okazji do sprzedaży wprowadzając także wersję z innym przodem – silnik umieszczono w nim pod kabiną kierowcy, a nie przed nią. Ta wersja została oznaczona LP 1113. Auto oferowane było z wysokoprężnymi silnikami o mocy od 110 do 169 KM. Samochód zyskał dużą popularność, produkowano go w rozmaitych wersjach – od ciężarówek transportowych, przez lawety, aż po podwozia dla autodrabin i wozów gaśniczych. Także dziś spotkanie w służbie np. straży pożarnej tego modelu nie stanowi większego problemu.

Maheu-Labrosse był francuskim producentem samochodów strażackich działającym w latach 1929–1989. Główna siedziba firmy mieściła się w Lyonie.

Service départemental d’incendie et de secours des Pyrénées Atlantiques to formacja zawodowej straży pożarnej we francuskim departamencie Pyrénées Atlantiques (Pireneje Atlantyckie). Formacja ta odpowiedzialna jest za standardowe zadania straży pożarnej, do których należy nie tylko gaszenie pożarów, ale również ratownictwo wodne, wysokościowe, chemiczne, pomoc ofiarom wypadków, poszukiwanie osób zaginionych, profilaktyka przeciwpożarowa, sprawdzanie bezpieczeństwa pożarowego obiektów itp. Podobnie jak każdy SDIS we Francji, również ta formacja posiada numer identyfikacyjny – w tym przypadku jest to 64.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez Hachette we francuskiej serii modeli „Camions et Véhicules de Sapeurs Pompiers” jako numer 100. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne. W mojej kolekcji model znalazł się dzięki Szymonowi z Muzeum 1:43, za co serdecznie dziękuję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *