GAZ-69 – Militsiya (ZSRR)

GAZ-69 to samochód terenowy, produkowany w latach 1952-1972. Auto do 1955 produkowane było w zakładach GAZ w Gorkim, a następnie w zakładach UAZ w Uljanowsku (jako UAZ-69). Samochód dostępny był jako dwu- lub czterodrzwiowa terenówka z nadwoziem otartym, manualną skrzynią biegów oraz napędem tylnym (z dołączanym przodem). Początkowo samochód oferowany był z dolnozaworowym silnikiem M-20 (znanym z Pobiedy czy Warszawy), a następnie z górnozaworową jednostką M-21 z Wołgi. Był podstawowym lekkim samochodem terenowym w wojskach i służbach bloku państw socjalistycznych oraz innych będących w gospodarczej lub wojskowej sferze wpływów ZSRR. Następcą popularnego „gazika” został UAZ 469.

Militsiya (milicja) była formacją działającą w ZSRR, republikach radzieckich oraz następnie w Rosji od 1917 do 2011, kiedy to została przekształcona w policję (Politsiya). Zasadniczo milicja podzielona była na wydział bezpieczeństwa publicznego i wydział kryminalny, ale istniały w niej także wydziały specjalistyczne, takie jak służba ruchu drogowego (STSI, wcześniej GAI i ORUD) czy służba specjalna (OMSN i OMON). W Kazaniu i Moskwie istniały ponadto wydziały zajmujące się ekologią i ochroną środowiska.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez firmę DeAgostini w rosyjskiej serii modeli „Автолегенды СССР” (Autolegendy ZSRR) jako numer 2. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *