Škoda 1202 – Veřejná bezpečnost (Czechosłowacja)

Škoda 1202 to samochód osobowy klasy średniej-wyższej, produkowany w latach 1961-1973. W przeciwieństwie do poprzedniczki, modelu 1201, Škoda 1202 nie była oferowana jako sedan – występowała jako czterodrzwiowe kombi, trzydrzwiowy furgon oraz dwudrzwiowy pickup. Auto zasilane było benzynowymi jednostkami napędowymi o mocy 47 i 51 KM. Skrzynia biegów była manualna, a napęd przekazywany był na tylne koła.

Veřejná bezpečnost (w skrócie VB) była formacją de facto pełniącą obowiązki policji w komunistycznej Czechosłowacji. VB była częścią Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego (SNB, Sbor národní bezpečnosti). Do jej zadań należała ochrona życia i zdrowia obywateli Czechosłowacji, prowadzenie dochodzeń karnych, ochrona bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp. Po rozpadzie Czechosłowacji Veřejná bezpečnost została przekształcona w Policję Republiki Czeskiej (Policie České republiky, PČR) i Korpus Policji Republiki Słowackiej (Policajný zbor Slovenskej republiky).

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Abrex. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, czechosłowackie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *