Citroën SM – Gendarmerie Nationale (Francja)

Citroën SM to luksusowy samochód osobowy klasy GT, produkowany w latach 1970-1975. Model oferowany był wyłącznie jako dwudrzwiowe coupe. Citroën SM został opracowany we współpracy z Maserati i otrzymał benzynowe silniki V6 tego producenta, o mocy od 170 do 182 KM. Skrzynia biegów mogła być pięciobiegowa, manualna, lub trzybiegowa – automatyczna. SM nie miał poprzednika, nie doczekał się również nigdy następcy. Z jego produkcji zrezygnowano w 1975 roku, z powodu kryzysu paliwowego (gwałtowny spadek sprzedaży aut z silnikami o dużej pojemności). Wyprodukowano 12 920 sztuk, z tego 2400 na rynek amerykański.

Gendarmerie Nationale to francuska formacja żandarmerii wojskowej, która wraz z Police Nationale oraz Police Municipale stanowi jedną z trzech głównych sił policyjnych w kraju. Oprócz typowych zadań żandarmerii wojskowej, funkcjonariusze Gendarmerie Nationale pełnią również zadania policji sądowej, administracyjnej czy ruchu drogowego. Obecnie w formacji służy około 100000 żołnierzy. Główna jej siedziba mieści się w Paryżu.

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:43 wyprodukowaną przez firmę Norev. Model posiada otwieraną klapę bagażnika. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, francuskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *