Jelcz 317 – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle (Polska)

Jelcz serii 300 to samochód ciężarowy o dużej ładowności, produkowany w latach 1968-1992. Model 317 był trzecim, po Jelczu 315 oraz Jelczu 316, zaprojektowanym modelem z tej serii. Ten ciągnik siodłowy mógł, w zależności od wersji silnikowej (wolnossący silnik o mocy 200 lub doładowany o mocy 240 KM) współpracować z naczepami o masie maksymalnej od 30 do 36 ton. Jelcze 317 posiadały dodatkowe zbiorniki paliwa i niektóre wyposażone były podwyższoną kabinę i dwie leżanki (tak samo jak modele „316” produkowane na eksport do NRD). Ciągnik z naczepą osiągał prędkość maksymalną 87 km/h (pojazdy wyprodukowane po 1979 osiągały prędkość w granicach 97 km/h) a zużycie paliwa takiego zestawu wynosiło około 36 dm³/100 km z silnikiem z doładowaniem. W latach 1979-1984 ciągniki te jeździły na międzynarodowych przewozach w P.K.S. i mimo stosunkowo małej mocy w porównaniu do Volvo czy Mercedesa dawały sobie radę na międzynarodowych przewozach.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle to jednostka Państwowej Straży Pożarnej, podległa pod Komendę Powiatową PSP w Jaśle (woj. podkarpackie). Zajmuje się ona standardowymi dla tej formacji zadaniami mającymi na celu ochronę życia i mienia ludzkiego przed skutkami pożarów, wypadków i innych nagłych zdarzeń.

Prezentowany model to wykonana przeze mnie konwersja miniatury wersji cywilnej, wyprodukowanej przez firmę Daffi. Lista prac objęła pomalowanie przedniego zderzaka, wykonanie i dołożenie kalkomanii oraz dołożenie sygnalizacji świetlnej. Model posiada ruchomą, otwieraną część ładunkową.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *