EMW 340 – Volkspolizei (Niemiecka Republika Demokratyczna)

EMW 340 to duży samochód osobowy, produkowany w latach 1949-1955. Był on oparty na BMW 326 i produkowany przez utraconą przez BMW na rzecz Sowietów fabrykę w Eisenach (EMW). Auto oferowane było czterodrzwiowy sedan oraz pięciodrzwiowe kombi (Touring). Samochód, w stosunku do BMW 326, został znacznie przeprojektowany – zmieniono m.in. pas przedni z atrapą chłodnicy i reflektorami, wyprostowano maskę, zamontowano inną klapę bagażnika. Auto ozdobiono emblematami EMW (podobnymi do BMW, jednak w czerwonej kolorystyce). Początkowo konfiguracja wnętrza była zasadniczo zgodna z konfiguracją 326. W późniejszych modelach poszczególne przednie fotele zostały zastąpione pojedynczym siedziskiem, a dostępna przestrzeń została dodatkowo zwiększona przez usunięcie środkowego podłokietnika z tylnego siedzenia. Łącznie wyprodukowanych zostało 21250 egzemplarzy modelu EMW 340. Następcą tego auta został Wartburg 311.

Volkspolizei (Policja Ludowa) to wschodnioniemiecka formacja policyjna, istniejąca w latach 1946-1990. Volkspolizei podlegała pod NRD-owskie MSW i w większości zajmowała się sprawami zleconymi jej przez Stasi. Tuż po wojnie była formacją słabo wyszkoloną i dość nieprofesjonalną, jednak z czasem stała się skuteczną organizacją paramilitarną. O pracy funkcjonariuszy opowiadał niemiecki, emitowany również w naszym kraju, serial obyczajowy „Polizeiruf 110” (Telefon 110).

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę IST. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *