ZSD Nysa 522 – Muzeum Ratownictwa w Krakowie (Polska)

ZSD Nysa 521/522 to produkowany w latach 1968-1994 samochód dostawczy. Auto produkowane było w wielu wersjach nadwoziowych, m.in. furgon, towos, mikrobus, milicyjnej (konwojowo-wypadowej) sanitarka, kinowóz i izotermicznej. Samochody Nysa 521/522 szybko znalazły zastosowanie w wielu krajowych przedsiębiorstwach i służbach – najwięcej w Milicji Obywatelskiej, ale również np. w Służbie Więziennej. Znaczna część produkowanych „Nysek” była w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku eksportowana do wielu krajów świata – pojazdy te znalazły się m.in. na Węgrzech, w Czechosłowacji, ZSRR, na Kubie, w Kambodży, Korei Północnej, Wietnamie, Republice Federalnej Niemiec, Turcji, Norwegii i Ghanie. Wiele z tych wyeksportowanych egzemplarzy po rozmaitych modyfikacjach jest użytkowane do dziś.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wydana przez DeAgostini w wydaniu specjalnym serii „Kultowe auta PRL”. Model przedstawia ambulans będący w posiadaniu Muzeum Ratownictwa w Krakowie – na tylnych drzwiach umieszczono logo tej instytucji. W stosunku do oryginalnej Nysy, służącej niegdyś jako karetka reanimacyjna w pogotowiu ratunkowym w Oświęcimiu, najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest brak napisu „Reanimacja” z tyłu nadwozia oraz inny kolor litery „R” na drzwiach. Kolejną rzeczą, która nie zgadzała się w tym modelu, były umieszczone przez producenta tablice rejestracyjne – te jednak zostały przeze mnie wymienione na realne. Mój egzemplarz Nysy przeszedł też drobne prace we wnętrzu – m.in. polakierowanie noszy, fotela sanitariusza, burt i ściany grodziowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *